Rattan Nedir?

Rattan Nedir?

Doğal Rattan, Avustralya, Afrika  ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişen yerel ağaçları kapsayan, ahşap bahçe mobilyalarında genellikle örgü biçimde örülen bir bahçe mobilyası türüdür. Uzun süre açık alanda muhafazası esnasında, gerek güneş ışınları gerekse de sağanak yağmur, kar, don gibi zorlu iklim koşulları sebebi ile dayanıklılık gösterememektedir.

Gerek temin esnasında gerekse de üretiminde doğal ağaç kullanımının vermiş olduğu zorluk ve maliyetler sebebi ile tercih sebebi olmaktan gün geçtikçe uzaklaşılmıştır. Tüm bu dayanıklılık, kalıcılık ve yüksek maliyet gibi zorluklar sebebi ile üreticiler yeni alternatif arayışına girmiştir. Doğal ve şık görünümünü kaybetmeden ihtiyaca cevap verecek tasarımlar geliştirmek üzere çalışmalara başlanmıştır.

Günümüzde plastik- rattan bahçe mobilyaları ve enjeksiyon rattan bahçe mobilyaları adını verdiğimiz ürün grupları size doğal rattanın tüm avantajlarını sunarken, sizleri tüm dezavantajlarından uzaklaştırmıştır.

Farklı renk seçenekleri, hafif yapısı, zarif görünümü gibi görsel öğeler korunurken; dayanıklı malzeme yapısı, kalıcı renkleri, uygun fiyat seçenekleri ve ıslak alanlarda kullanım avantajı ile tüm ihtiyaçlara cevap veren, tüm aranılan özelliklerin tek bir üründe toplandığı bir seridir.

Rattan Mobilya Nedir?

Rattan mobilya genellikle bahçelerde, büyük teraslarda ve zaman zaman bazı sahil cafelerinde de kullanılan dış mekân mobilyalarıdır. Peki daha fazla açmak gerekirse rattan mobilyanın özellikleri nelerdir, tasarımı nasıldır ve hangi malzemelerden yapılır sorularınızı yanıtlayalım.

Rattan mobilyası Afrika ve Asya ülkelerinin tropikal iklim bölgelerinde yetişen ağaçlardan üretilen ahşap bahçe mobilyalarına verilen isimdir. Ancak buradaki en önemli kısım bu mobilyaların örgü şekilde bütünü oluşturularak mobilya haline getirilmesidir. Günümüzde yağmura, toza, kire ve uzun süreli kullanım dolayısıyla aşınan bu mobilyalar zamanla yerini plastik rattan bahçe mobilyalarına bırakmıştır. Plastikten üretilen rattan bahçe mobilyaları uzun ömürlü ve dayanıklı bir kullanım ömrü sunması ile birçok mekânda ve ortamda kullanılmaktadır.

Birçok farklı renkte üretilebilmesi, hafif tasarımı ve şık konsepti ile yaşam alanlarında tercih edilen rattan mobilyalar plastikten üretilen modellerinde uygun fiyatlı modellere erişilebilmektedir.

Rattan Mobilya Çeşitleri Nelerdir?

Rattan mobilya çeşitleri onlarca farklı modelde üretilebilmektedir. Ancak bununla birlikte rattan bahçe koltukları, rattan bahçe sandalyeleri, rattan bahçe masaları, rattan bahçe şemsiyeleri ve rattan bahçe şezlongları gibi farklı farklı amaca hizmet eden mobilyalar üretilmektedir.

Rattan bahçe koltukları bahçede ikili ya da üçlü aynı bir koltuk takımı tasarımında üretilmektedir. Konforu açısından bir koltuk takımı kadar konforlu olmasa da tasarımı, kullanışlılığı ve gönümü olarak tam bir oturma grubu konsepti sunmaktadır. Kullanıcılar bu koltuklara süngerli koltuk örtüleri sererek oturumlarını daha da konforlu hale getirebilmektedir.

Ancak genellikle rattan koltuk takımları kendi süngerleri ile birlikte satılmaktadır. Tamamen örme plastikten üretilen rattan koltuk takımı koltuk takımlarında tercih edilen yumuşak koltuk süngerleri ve arkalıkları ile kullanıcısının beğenisine sunulmaktadır.

Üstelik bahçe koltukları ile tam bir uyum içerisinde üretilen rattan bahçe orta sehpası da takım ile mükemmel bir uyumu temsil etmektedir. Bu orta sehpanın üzerinde de sehpa ile aynı boyda kesme bir cam yerleştirilerek bahçenizi oturma odanız gibi dizayn edebilirsiniz.

Rattan Sandalyeler

Rattan sandalyeler ise genellikle bahçelerde ve cafelerde de tercih edilen sıklıkla karşılaştığınız örme plastik sandalyeleri temsil etmektedir. Bu sandalyeler hafif yapıları ve kullanışlı tasarımı ile birçok işletme tarafından tercih edilmektedir. Bahçe mobilyaları arasında da popülerliğini koruyan rattan bahçe sandalyeleri kolay temizlenebilir ve taşınabilir olmasının yanında dayanaklılığıyla da tercih sebebi olmaktadır.

Rattan Bahçe Şemsiyeleri

Plajlarda ahşaptan örme rattan şemsiyelere rastlamış olmanız büyük ihtimal. İşte bu bahçe şemsiyeler ya da plastik rattan şemsiyeler evlerinizin bahçelerinde de kullanılabilmektedir. Rattan bahçe şemsiyeleri de güneşli günlerde etkisini göstermektedir. Kullanıcısını yoğun güneşten koruyan ve etkili gölge alanları oluşturan bu şemsiyeler güneşe karşı da dayanıklı olduğu için uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır. Genellikle rattan sandalye ve koltuk takımını tercih eden kullanıcıların havuz başında şezlong şemsiyesi olarak ta tercih edilen bu rattan şemsiyeler konsepti tamamlamak için tercih edilmektedir.

Rattan mobilyalar hayatımızın birçok alanında kullandığımız işlevsel ve kullanışlı mobilyalardır. Hayatınızda en az bir kere bile olsa kullandığınız bu mobilyaları yaşam alanlarınızda kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın!